5 sposobów jak oszczędzać mieszkając w domu

 

domsad

Osobiście jestem wielkim fanem mieszkania w domu. Oprócz różnych korzyści mieszkanie w domu może być także źródłem oszczędności. Jakich? – o tym przeczytacie poniżej.

Po pierwsze w domu jest zwykle więcej przestrzeni niż w mieszkaniu. Oznacza to, że łatwiej jest przechowywać duże zakupy, można też pomyśleć o zakupie dodatkowej lodówki lub zamrażarki. Możliwość przechowywania większych zapasów żywnościowych w domu to źródło wielu oszczędności. W szczególności możemy zakupić więcej produktów podczas promocji lub cotygodniowych zakupów hipermarkecie. Oznacza to, że można oszczędzać na kosztach żywności, ale także na kosztach paliwa bo możemy robić rzadsze i większe zakupy.

Drugim sposobem jak można oszczędzać pieniądze mieszkając w domu jest zmniejszenie wydatków na ogrzewanie poprzez ocieplenie domu. Styropian na ścianach to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie pozwalające zmniejszyć wydatki związane z utrzymaniem domu. Jeśli ogrzewasz gazem lub prądem to nie ma nad czym się zastanawiać. Ocieplenie to czysta oszczędność, która zwraca się już w ciągu około 7 – 8 lat.

Chcąc oszczędzać mieszkając w domu warto myśleć o alternatywnym systemie grzewczym. Taką rolę może pełnić kominek w salonie, w którym można będzie palić drewnem. Drewno jest najtańszym paliwem i warto jest mieć w domu system grzewczy, który wykorzystuje ten materiał. Dodatkową korzyścią jest to, że kominek nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, dzięki czemu jest świetnym miejscem przy którym możemy się zimą rozgrzać. Grzanie drewnem to duża oszczędność, a wystarczy do tego nawet najtańszy wkład kominkowy.

Kolejny sposób na oszczędzanie mieszkając w domu to uprawa ogródka. Zasadzenie borówki amerykańskiej czy maliny to bardzo prosta i tania sprawa – szczególnie w porównaniu do cen owoców w sklepie. Do tego dochodzą warzywa – rzodkiewka, brokuł – bardzo zdrowe i łatwe w uprawie. Owoce i warzywa możemy przetworzyć i będą stanowić świetne zapasy na zimę – np. mrożone brokuły czy sok malinowy. W ogrodzie nawet 100 metrowy warzywniak może dać spore oszczędności na jedzeniu. Dodatkowa korzyść polega na tym, że większa ilość łatwo dostępnych warzyw i owoców zwiększa ich częstotliwość w diecie – bo skoro mamy dużo malin to i łatwiej o sok i o ciasto, i o maliny do jogurtu. Wystarczy dwa kroki do ogrodu w kapciach i świeże owoce i warzywa lądują za darmo na naszym talerzu. Przydomowy warzywniak to super oszczędność – polecam.

Ostatnia istotna oszczędność jaka wiąże się z posiadaniem domu to możliwość zamieszkania większej liczby osób . Niby jest to oczywiste, ale nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Dodatkową przestrzeń można wykorzystać na różne sposoby – przykładowo możemy wolny pokój wynająć albo też podzielić dom na dwa mieszkania – np. dla dzieci lub starszych rodziców. Dom potrafi być aktywem, dzięki któremu możemy zarobić lub oszczędzić. W życiu zdarzają się różne sytuacje i warto pamiętać o tym, że dom może nam się przysłużyć na różne sposoby.

To są moje sposoby na oszczędzanie mieszkając w domu. A jakie są Twoje? Czekam na Twoją opinię!

Udostępnij ten wpis znajomym:

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *