Centralne ogrzewanie w domu

Ten artykuł odpowie Tobie na pytania:

  • jakie są nośniki energii wykorzystywane w systemach centralnego ogrzewania
  • jak wybrać tanie sposób na ogrzewanie domu
  • jak wybrać najlepszy system centralnego ogrzewania
  • z jakiego sytemu ogrzewania ja korzystam

Jednym z zagadnień przed którymi staje każdy planujący budowę domu, jest kwestia centralnego ogrzewania domu. Możliwości w tym zakresie jest wiele, ale skupmy się na klasycznym systemie ogrzewania z grzejnikami ściennymi. Jeśli interesowałoby nas takie rozwiązanie, to podstawowe pytanie, jakie powinnyśmy sobie zadać, dotyczy z jakiego nośnika energii chcemy skorzystać.

Do wyboru mamy przede wszystkim następujące nośniki:

  • węgiel
  • gaz ziemny
  • prąd
  • ekogroszek
  • pellet

Myśląc o centralnym ogrzewaniu trzeba patrzeć całościowo na zagadnienie ogrzewania w domu. Drugim istotnym elementem jest bowiem ocieplenie. Dobre ocieplenie domu pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Czym się kierować wybierając centralne ogrzewanie?

Poszczególne nośniki energii  można porównywać na wielu płaszczyznach, ale ja bym się skupił na trzech: koszcie eksploatacji, dostępności i wygodzie korzystania.

Koszty eksploatacji można porównać na podstawie cen kwh energii uzyskanej z każdego nośnika. Tu poniżej mamy porównanie cen  1 kWh ciepła w złotych. Wykres ten ilustruje nie tylko koszt samego nośnika energii, ale także uwzględnia sprawność urządzenia. Widać to na przykładzie kotłów na olej lub gaz. Kotły kondensacyjne o wyższej sprawności pozwalają uzyskać 1 kWh ciepła taniej niż tradycyjne kotły starego typu. Oczywiście do takich zestawień trzeba podchodzić ostrożnie – paliwa stałe, takie jak węgiel i drewno kupujemy z wolnego rynku więc ceny możemy uzyskać bardzo różne. Podobnie jest przy gazie ziemnym – jeśli mamy mniejszy, dobrze ocieplony dom to możemy się utrzymać w tańszej taryfie z niższymi opłatami dystrybucyjnymi. Krótko mówiąc, poniższe zestawienie trzeba traktować jako materiał porównawczy. Pewne wnioski możemy jednak wyciągnąć.

Przede wszystkim potwierdza się powszechny pogląd, zgodnie z którym prąd jest najdroższym nośnikiem energii w przypadku centralnego ogrzewania. Tutaj możemy nieco zniuansować ten temat, bowiem prąd jest najdroższym źródłem w przypadku najprostszego rozwiązania – czyli grzejników akumulacyjnych, które nie wymagają centralnej jednostki takiej jak pompa ciepła lub kocioł. Wystarczy kupić grzejnik i podłączyć wtyczkę do gniazdka – super proste, ale minusem jest właśnie koszt eksploatacji. W przypadku wspomnianych pomp ciepła jest dokładnie odwrotnie – musimy zainwestować w pompę ciepła, ale mamy już dużo niższe koszty bieżące.

Po drugiej stronie jest węgiel – bez względu na formę będzie to najtańsze paliwo. Porównujemy tu ceny energii więc nie odnoszę do kwestii ekologicznych, ale trzeba mieć je z tyłu głowy. Pośrodku stawki lokuje się ogrzewanie gazowe, które też może być trochę tańsze lub droższe w zależności od wybranego kotła.

Oto całe zestawienie:

źródło: Viessmann

 

Kolejny aspekt to dostępność poszczególnych nośników energii. To dotyczy przede wszystkim gazu ziemnego. Jeśli nie ma sieci gazowej w pobliżu naszej działki to zwykle możemy zapomnieć o ogrzewaniu gazem bo koszty samodzielnego doprowadzenia gazu są bardzo wysokie. Po drugiej stronie na skali dostępności jest prąd. Jest to najłatwiej dostępne źródło energii, szczególnie, że zwykle w domu prąd i tak jest – chyba, że ktoś ma dom na głębokim odludziu i korzysta z agregatora 😉 Niestety ceną za dostępność prądu są wysokie koszty eksploatacji. Pomiędzy gazem i prądem mamy cały zestaw paliw stałych – węgiel, drewno, pellet, ekogroszek. przechowywanie pelletu

Ostatnia z wyróżnionych przeze mnie kwestii to wygoda. Osobiście uważam, że bardzo ważny aspekt bo to, że mieszkamy w domu nie oznacza że będziemy mieli etat palacza. Jeśli wstaję rano to domu ma być ciepło, jak przychodzę z pracy – również. W tym przypadku najlepsze będą bezobsługowe nośniki energii takie jak prąd i gaz – ustawiamy konkretna temperaturę na regulatorze i mamy spokój. Podobne możliwości dają kotły na paliwa stałe z podajnikiem np. pellet lub ekogroszek. Tu jednak trzeba uwzględnić dodatkowe czynności konieczne do prawidłowej eksploatacji kotła grzewczego. W przypadku paliw stałych jest to wybieranie popiołu raz na kilka dni. W kategorii wygoda wygrywa więc prąd i gaz jako nośniki energii wymagające najmniej pracy do ich obsługi.

W zależności od tego, który z tych aspektów uznajemy za najważniejszy – koszty, wygodę czy dostępność to wybierzemy dany nośnik energii. Dla mnie osobiście najlepsze jest ogrzewanie gazowe – czyste i bezobsługowe, oczywiście o ile mam dostęp do sieci gazowej oraz dobrze ocieplony dom.

Powyższe rozważania nie wyczerpują jeszcze tematu centralnego ogrzewania. Przecież nie musimy korzystać tylko z jednego źródła energii -możemy ją łączyć. Tym sposobem dochodzimy do tematu kominka jako dodatkowego źródła ciepła w domu. Kominek możemy wykorzystać w domu zasadniczo na dwa główne sposoby – budować swego rodzaju system centralnego ogrzewania oparty na kominku, albo też potraktować kominek jako miejscowe źródło ciepła. W pierwszym przypadku możemy zastosować kominek z płaszczem wodnym lub w zainstalować kominek z dystrybucją gorącego powietrza (DGP). Drugie rozwiązanie sprawdza się do kominka jako urządzenia ogrzewającego pomieszczenie w którym się on znajduje. Mamy wtedy typowy kominek salonowy który ładnie wygląda i daje całkiem sporo ciepła, ale tylko w salonie i okolicznych pomieszczeniach. Bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzemy, to główną zaletą kominka jest fakt, że wykorzystuje on jedno z tańszych paliw, jakim jest drewno. W ten sposób kominek staje sposobem na obniżenie bieżących kosztów ogrzewania. Takie rozwiązanie będzie szczególnie atrakcyjne w przypadku gdy mamy główne droższe źródło ogrzewania – takie jak prąd lub gaz i do tego dogrzewamy się właśnie kominkiem opalanym niedrogim drewnem.

Ja osobiście stosuję właśnie takie rozwiązanie – połączenie kotła gazowego kondensacyjnego oraz kominka. Na stałe jest więc praktycznie bezobsługowe ogrzewanie gazowe, a w przypadku mroźnych dni zawsze można dogrzać się kominkiem.

Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi, to daj znać w komentarzach 🙂

Udostępnij ten wpis znajomym:

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *