Jak znaleźć dobrą ekipę budowlaną? [PLAN DZIAŁANIA]

dobra ekipa

Jeśli już uda się kupić działkę i wybrać projekt budowlany, to kolejnym etapem w procesie inwestycyjnym jest wybór ekipy budowlanej. Dla potrzeb tego wpisu pomijam sytuację, gdy ktoś planuje wybudować dom własnymi rękoma od początku do końca.

Potrzeba więc będzie nam ekipa lub ekipy budowlane. Mamy bowiem dwa rozwiązania do wyboru – albo decydujemy się na generalnego wykonawcę, który zbuduje nam dom od początku do końca, albo też sami szukamy wykonawców do poszczególnych etapów budowy. W pierwszym przypadku zapłacimy zwykle nieco więcej, ale za to zaoszczędzimy więcej czasu bo odpadnie kwestia szukania ekip, często też generalny wykonawca może przejąć temat zaopatrzenia budowy w materiały. W drugiej sytuacji na naszej głowie spoczywać będzie szukanie ekipy do każdego etapu prac, ale za to jest większa szansa na oszczędności. Niezależnie od tego jaki wariant wybierzemy, osobiście uważam, że ważne są dwie podstawowe zasady, które należy stosować wybierając ekipę budowlaną.

1. Po pierwsze trzeba zdobyć maksymalnie dużo kontaktów do różnych ekip, tak aby wybrać najlepszą. Osobiście uważam, że około 10 kontaktów to rozsądne minimum. Pozyskanie namiarów na dużą ilość ekip jest ważne bo pozwala rozeznać się w standardach panujących na rynku. Mowa tu oczywiście o standardach cenowych – czyli co ile kosztuje, ale też standardach jakościowych i komunikacyjnych. Oczywiście głównym celem jest wybranie najlepszej ekipy pod każdym względem (cenowym, jakościowym itp.), ale żeby wybierać, trzeba mieć z czego. Warto więc poświęcić czas i dać sobie możliwość wyboru.

dobra ekipa

Jak szukać kontaktów do ekip?

 1. po znajomych – to zwykle pierwszy krok
 2. kontakty naszego kierownika budowy lub projektanta domu
 3. lokalne grupy na FB
 4. fora budowlane w Internecie
 5. okoliczne budowy

Z tych źródeł powinno udać się pozyskać około 10 kontaktów, z czego część odpadanie od razu (np. z powodu braku terminów). Załóżmy, że zostanie nam około 4 ekip – czas na krok drugi:

2. Trzeba pojechać i zobaczyć jak wygląda praca rozważanej ekipy. Na co zwracać uwagę oglądając ekipę i rezultaty ich prac:

 1. Czy ekipa jest dokładna?
 2. Czy przywiązuje wagę do detali?
 3. Jak układają się relację między ekipą a obecnym zleceniodawcą?
 4. Jak obecny zleceniodawca ocenia prace ekipy?
 5. Czy placu budowy panuje porządek?
 6. Czy ekipa posiada komplet narzędzi?
 7. Czy ekipa nie nadużywa alkoholu?
 8. Czy ekipa wygląda na uczciwą?

Te pytania mogą wydawać się dziwne, ale trzeba pamiętać, że ekipie wykonawczej będziemy powierzać materiały budowlane, które w połączeniu z wynagrodzeniem za pracę będą warte nierzadko dziesiątki tysięcy złotych. Jeśli nie jesteśmy milionerami to warto dobrze sprawdzić komu powierzamy nasze pieniądze.

Osobiście uważam, że to są jedne z najważniejszych reguł, jakie warto stosować podczas budowy domu. Nie znam lepszego sposoby, aby znaleźć dobrą ekipę w dobrej cenie. Sam te zasady stosowałem w praktyce i byłem zadowolony z rezultatów.

Jeśli chcesz się podzielić swoimi uwagami – daj znać w komentarzach 🙂

Udostępnij ten wpis znajomym:

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *