Dom czy mieszkanie?

dom czy mieszkanie

No właśnie – lepiej mieszkać w domu czy w mieszkaniu? Ja będę bronił tezy, że dom nie tylko jest lepszy do mieszkania, ale może też być tańszy i generować oszczędności.

Zacząć należy od tego, że ceny mieszkań i domów w Polsce wyglądają różnie w zależności od województwa w którym mieszkamy. Kluczowe znaczenie ma tu jednak fakt, że o ile ceny najtańszych mieszkań w Warszawie i na przykład w Suwałkach bardzo się od siebie różnią, to już z cenami domów rzecz wygląda inaczej. Wynika to z faktu, że ceny robocizny i materiałów budowlanych są wszędzie dosyć podobne i odnosi się to również do ekip budowlanych – nie jest niczym dziwnym ściągniecie taniej ekipy z drugiego końca Polski aby wybudowała nam dom.

W pytaniu: „dom czy mieszkanie” drugi element to działka. Z tym bywa już nieco gorzej – obrzeża dużych miast to co innego niż pola na Suwalszczyźnie. Załóżmy jednak, że można kupić działkę oddaloną 10 – 20 kilometrów od miasta w cenie mniej więcej 100 000 zł. W przypadku Warszawy będzie to raczej około 30 kilometrów. Mając już działkę wróćmy jeszcze do domu – jeśli wystarczy nam około 100 metrowy parterowy dom bez garażu i podpiwniczenia to istnieje duża szansa, że zmieścimy się z budową tego domu w kwocie 200 000 zł co najmniej do stanu deweloperskiego. Czyli wychodzi nam cena około 300 000 zł za domek pod miastem. To są oczywiście bardzo ogólne wyliczenia więc każdy kto poważnie myśli o budowie domu musi sobie sam to wszystko obliczyć.

Teraz czas na drugą część zadania – czyli porównanie ceny domu z ceną mieszkania. Dla zwolenników domów takie porównanie wygląda najkorzystniej w dużych miastach. Przykładowo 110 metrowy dom 30 kilometrów od Warszawy kosztuje około 400 000 zł. W podobnej cenie w Warszawie są dostępne około 60 metrowe mieszkania w takiej peryferyjnej dzielnicy jak Ursus. To jest sytuacja idealna, która pokazuje, że większy dom może być w podobnej cenie jak mieszkanie.

Wszystko pięknie, wiemy już co wybrać dom czy mieszkanie –  ale gdzie jest ta oszczędność? Ja wymienię tutaj tylko 3 główne, ale w kolejnych wpisach będę jeszcze do tego tematu wracać, więc na pewno

Po pierwsze – dom czy mieszkanie: koszty utrzymania

Jeśli za pieniądze przeznaczone na budowę domu wybudujesz nieduży i dobrze ocieplony budynek – to już wygrałeś. W takiej sytuacji możesz spokojnie myśleć o ogrzewaniu domu gazem lub nawet prądem. Jeśli będzie rozsądnie korzystał z ogrzewania gazowego to roczne koszty za gaz nie powinny przekroczyć 2 000 zł. Jest to też główny koszt utrzymania domu, zwykle niższy niż czynsz płacony w mieszkaniach. Oczywiście trzeba doliczyć wodę i prąd.

Po drugie – ogródek

Ogródek jako miejsce gdzie przed domem na własnym kawałku działki możesz odpocząć, uprawiać warzywa i cieszyć się ciszą. Oprócz materialnych oszczędności (własne warzywa), ogródek i cisza w nim panująca ułatwiają zachowanie równowagi i spokoju. Padasz z nóg po powrocie z pracy? 15 minut w ogródku – choćby spaceru – pozwoli Tobie odzyskać dystans. Polecam.

Po trzecie – dom czy mieszkanie: lepsza jakość życia

Dom to większa przestrzeń. Łatwiej się żyje – spotyka z rodziną, pracuje, odpoczywa, gotuje. Jak masz zbyt fajny dom to odechciewa się jeździć na wakacje (kolejna oszczędność!). Łatwiej przechowywać większe zakupy, łatwiej go umeblować, łatwiej majsterkować. To jest jeden ze sposobów aby dyskretnie choć trochę uciec od systemu w którym pracujesz – kupujesz – śpisz.

Jak można oszczędzić konkretne pieniądze mieszkając w domu opisałem w kolejnym artykule: 5 sposobów na oszczędzanie mieszkając w domu.

To jak: dom czy mieszkanie? 

Zgadzasz się ze mną? Napisz o tym w komentarzach. Jeśli się nie zgadzasz – też napisz!

Udostępnij ten wpis znajomym:

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *