Etapy budowy domu

etapy budowy domu
W poniższym wpisie dowiesz się ile trwa budowa domu, jakie są etapy budowy domu krok po kroku i ile czasu wymaga każdy z nich.
Planując budowę domu bardzo przydałby się ogólny harmonogram prac. Dzięki temu będzie wiadomo jaka jest kolejność poszczególnych prac, a także na kiedy umawiać poszczególne ekipy i kiedy zamawiać poszczególne materiały. Harmonogram budowy domu ułatwia utrzymanie dyscypliny finansowe, a co ważne pozwala oszacować zapotrzebowanie na gotówkę w czasie.

Na przykład będziemy wiedzieć, że za trzy miesiące będziemy potrzebować 20 000 zł na zrobienie tynków. Łatwiej wtedy planować domowe finanse i w razie potrzeby posiłkować się np. pożyczkami. Oczywiście, trzeba tu podkreślić, że harmonogram prac ma szczególnie znaczenie, jeśli zależy nam na szybkim tempie prac i unikaniu przestojów. Wiąże się to także z koniecznością zapewnienia finansowania, tak aby po zakończeniu jednego etapu prac przechodzić do kolejnego i płynnie regulować zobowiązania.
Przejdźmy teraz do konkretów. Poniżej przedstawiam harmonogram prac przy budowie mojego domu w 2013 r. Dom był piętrowy, bez podpiwniczenia, o powierzchni około 130 metrów kwadratowych.
1. Etap budowy domu – Stan surowy – 30 dni
Ja miałem jedną ekipę, która zbudowała dom od zera do stanu surowego otwartego. Budowa trwała miesiąc. Ekipa liczyła 4 osoby i pracowała od poniedziałku do piątku. W trakcie budowy stanu surowego zdarzają się kilku dniowe przestoje spowodowane względami technologicznymi. Szczególnie dotyczy to stropu. U mnie był strop lany monolityczny. Żeby można było na niego wejść i murować ściany piętra, trzeba było odczekać około 4 dni. Strop wiązał 30 dni więc w tym czasie musiały stać stemple na parterze podtrzymujące strop. W ramach tego etapu prac ekipa postawiła także więźbę dachową.
2. Etap budowy domu – Stan surowy zamknięty – 4 dni
W ramach tego etapu zamykamy dom czyli kładziemy dach i wstawiamy okna i drzwi. W praktyce około 3 dni pracowali dekarze kładąc blachodachówkę wraz z wyłazem. Okna i drzwi udało się wstawić w ciągu jednego dnia.
3. Etap budowy domu – Instalacje elektryczne – 10 dni
Jeśli mamy już zamknięty dom, to można przejść do prac w środku. Położenie instalacji polegało na rozłożeniu kabli na ścianach, wydrążeniu gniazd oraz częściowym montażu szafy rozdzielczej. Prace te wykonywała ekipa 2- osobowa i trwały 10 dni, co w praktyce oznacza 2 tygodnie kalendarzowe.
4. Etap budowy domu – Ocieplenie domu – 10 dni
Kolejne 10 dni to oklejenie domu styropianem i zaciągnięcie klejem z siatką. W ramach tych prac położone zostały jeszcze blaszane parapety zewnętrzne. Można także wtedy zrobić podbitkę oraz nałożyć tynk. Ja te prace odłożyłem w czasie i w ciągu tych 10 dni nie udało się położyć tynku i zamontować podbitki.
5. Etap budowy domu – Tynki wewnętrzne – 10 dni
Ja wybrałem tynki cementowo – wapienne z piaskiem kwarcowym. Tynki wykonywała 4  – osobowa ekipa przy wykorzystaniu agregatu. Prace trwały 2 tygodnie kalendarzowe. Same tynki wykonuje się szybko, ale niestety schnięcie trwa około 2 miesięcy zakładając, że temperatura na zewnątrz wynosi co najmniej 15 stopni i jest dosyć sucho i słonecznie. Dopóki tynki dobrze nie wyschną nie ma sensu kładzenie podłóg, a szczególnie podłóg drewnianych.
6. Etap budowy domu – Instalacje hydrauliczne – 6 dni
W ramach instalacji hydraulicznych zostały zrobione podejścia do wody i kanalizacji w 2 łazienkach i kuchni i podejścia pod 11 grzejników na rozdzielaczach. Dodatkowo zostały założone rurki ogrzewania podłogowego w formie 3 pętli. Ostatnim punktem prac hydraulicznych było zrobienie przyłączy: wodnego i kanalizacyjnego.
7. Etap budowy domu – Wylewki cementowe – 2 dni
Po wykonaniu instalacji hydraulicznych, a szczególnie instalacji ogrzewania podłogowego można było położyć wylewki. Trwało to dwa dni, każdego dnia jeden poziom – około 70 metrów kwadratowych. Wylewki cementowe były wykonywane miksokretem. Tu podobnie jak przy tynkach sam czas wykonania jest krótki, ale potem trzeba długo czekać na schnięcie – taki jest urok mokrych prac w środku domu. Tutaj też widać, że warto mieć harmonogram prac, tak aby zdążyć z mokrymi pracami przed jesiennym sezonem deszczowym. Są oczywiście różnego rodzaju sposoby osuszania domu przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, ale zgodnie ze starą sztuką budowlaną najlepiej jest, gdy dom schnie naturalnie.etapy budowy domu

8. Etap budowy domu – Instalacja gazowa – 1 dzień
Wykonanie kompletnej instalacji gazowej czyli przyłącza od granicy działki do skrzynki na budynku oraz instalacji wewnętrznej obejmującej dwa punkty (kocioł CO i kuchenka) trwało niecały jeden dzień. Najbardziej czasochłonne w wykonaniu instalacji gazowej jest zdobycie kompletu dokumentów – czyli przygotowanie projektu oraz uzyskanie pozwolenia na budowę instalacji, co łącznie trwało około 2 miesięcy. Warto tu bowiem wiedzieć, że instalacja gazowa jest odrębną inwestycją i potrzebne jest odrębne pozwolenie, a także kierownik budowy.
9. Etap budowy domu – Ocieplenie stropu piętra – 12 dni
Budowany przez nas dom był z pełnym piętrem, a nad nim znajduje się strych nieużytkowy. Zdecydowaliśmy się na ocieplenie stropu nad pierwszym piętrem, który jest jednocześnie podłogą strychu. Strop został ocieplony wełną mineralną i od dołu wykończony płytą GK tworząc sufit piętra, a od góry deskami tworząc podłogę strychu. Prace wykonywała 2 – osobowa ekipa i trwały one około 12 dni. W ten sposób zakończyliśmy ocieplenie domu i można było zacząć grzać w domu aby go dosuszyć i wygrzać. Do tego celu konieczna była realizacji kolejnego etapu:
10. Etap budowy domu – Montaż kotła i grzejników – 3 dni
Montaż kotła gazowego oraz zasobnika i całej związanej z tym instalacji trwał około 2 dni. Do tego trzeba doliczyć montaż grzejników co trwało około 1,5 dnia. Ekipa składała się z 2 osób, jedna montowała kocioł, druga grzejniki.
W ten sposób osiągnęliśmy stan deweloperski. Kolejne prace to już prace wykończeniowe.
Ile trwa budowa od zera do stanu deweloperskiego?
W moim przypadku budowa domu do stanu deweloperskiego trwała 7 miesięcy. Zaczęliśmy prace w czerwcu, a skończyliśmy około 20 grudnia. Z kolejnymi pracami – tym razem wykończeniowymi – ruszyliśmy po pół roku. Niestety wilgoć związana z pracami mokrymi potrafi utrzymywać się w domu rok lub dłużej. Warto brać to pod uwagę i dosuszyć dom lub odroczyć prace, szczególnie jeśli zamierzamy stosować drewno i materiały drewnopochodne do wykończenia domu.
Co myślisz o tym harmonogramie? Czy będziesz mógł go zastosować u siebie? Daj znać w komentarzach 🙂
Udostępnij ten wpis znajomym:

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *