Jak oszczędzać wodę – 12 porad do zastosowania od dziś

morze

 

Poniższy wpis jest kontynuacją cyklu w ramach którego szukamy różnych pomysłów na zaoszczędzenie 300 zł miesięcznie. Dziś weźmiemy na warsztat oszczędzanie wody. W każdym mieszkaniu lub domu wykorzystuje się co najmniej dwa rodzaje mediów – prąd i wodę, a w wielu jeszcze także gaz. Jeśli na samej wodzie uda się zaoszczędzić około 50 złotych miesięcznie to mamy już 600 złotych rocznie. 50 złotych miesięcznie to także 1/6 naszego planu zgodnie z którym chcemy oszczędzać 300 złotych miesięcznie / 3600 złotych rocznie.

Ten post odpowie Tobie na pytania:

  • jak oszczędzać wodę
  • na czym polega oszczędzanie wody
  • jak można oszczędzać wodę
  • Jakie są sposoby oszczędzania wody

Sposobów na oszczędzanie wody jest wiele. Tu zebrałem pomysły z podziałem na te, które można zastosować w różnych częściach domu. Są one różnego rodzaju – część można zastosować łatwo „od zaraz”, część wymaga wizyty w sklepie hydraulicznym, a część większej pracy i codziennej samodyscypliny. Na szczęście nasze staranie będą uwieńczone nagrodą – czyli niższym rachunkiem za wodę.

Dosyć już tych wstępów, czas na konkretne rady jak oszczędzać wodę.

 

Oszczędzanie wody w domu – główne zasady

1. Pierwszą rzeczą jest uświadomienie sobie i członkom rodziny, że warto oszczędzać wodę.

Oczywiście nie ma sensu wprowadzać policyjnego terroru. Po prostu wszyscy muszą wiedzieć, że oszczędzanie wody jest ważne – dotyczy to dorosłych i dzieci. Taka ogólna świadomość bardzo się przyda na co dzień:

Myjesz zęby – zakręć wodę

Woda kapie z kranu –dokręć kran

Na początku może taka dyscyplina być nieco trudna, ale z czasem wchodzi ona w nawyk – wiem to z własnego doświadczenia.

2. Druga rzecz to przegląd hydrauliczny domu.

Cieknie z wężyka, kapie kran, uszczelka przecieka? To dobry moment aby wybrać się do sklepu hydraulicznego i hurtowo załatwić rozwiązać wszystkie wodne problemy. Kapiący kran jest nie tylko denerwujący, ale także generuje dla nas straty. Kran kapiący w tempie 1 kropla na sekundę to 11 000 litrów wody rocznie. A to się przekłada na 11 metrów sześciennych czyli około 77 złotych w skali 12 miesięcy. Naprawdę taniej jest kupić uszczelkę i naprawić kran – instrukcję jak to zrobić samodzielnie znajdziesz na youtube.

3. Instalacja perlatorów

W starych kranach warto zainstalować perlator, który napowietrza strumień wody przez co strumień jest silniejszy przy jednocześnie mniejszym zużyciu wody. Widać to szczególnie myjąc ręce pod kranem. W nowych bateriach zwykle już są perlatory więc warto się zastanowić czy nie warto wymienić całego kranu – szczególnie jeśli okaże się, że ten stary już przecieka.

 4. Sprawdź wodomierz czy nie przecieka

Wyznacz kilka godzin w czasie których nikt nie korzysta z wody. Spisz licznik na początku tego czasu i po kilku godzinach nieużywania wody. Jeśli licznik stoi w miejscu to znaczy, że jest dobry. Jeśli jednak pomimo tego, że woda nie była odkręcana licznik zmienił stan to znaczy, że powinieneś się temu przyjrzeć i być może trzeba wymienić wodomierz.

Może zainteresuje Ciebie jak zbudować dom za 200 000 zł: Budowa domu

 

Oszczędzanie wody w łazience

Łazienka jest miejscem gdzie wykorzystuje się w domu najwięcej wody. Warto więc uważnie przyjrzeć się wszystkim sposobom, które pozwolą zaoszczędzić kilka kropel, a co za tym idzie – także kilka złotych.

5. Prysznic zamiast kąpieli

To murowana i podstawowa super oszczędność w łazience. Trudno tu wyliczyć konkretną kwotę bo to zależy od tego jakie kąpiele brałeś i jakie prysznice brać będziesz, ale średni to szansa aby urwać 20 złotych miesięczne. Pomnóż to przez liczbę dorosłych osób i 12 miesięcy w roku. Przy 2 dorosłych masz 480 złotych rocznie. Uważam, że to jeden z najlepszych sposobów na oszczędzanie pieniędzy i wody w domu.

Jeśli już nie możesz zrezygnować z kąpieli to przynajmniej napuszczaj mniejszą ilość wody do wanny

System jest prosty – zakręcasz korek, odkręcasz kran i wchodzisz do wody. Nie czekaj aż naleje się pełna wanna – ciepła woda szybko stygnie i potem będziesz musiał dolewać ciepłej wody. A to już dodatkowe koszty. Dobrym pomysłem są szybkie kąpiele na co dzień i bardzie relaksacyjne w weekendy – o ile ich ogóle potrzebujesz.

6. Zakręć kran myjąc zęby lub w czasie golenia.

W czasie golenia możesz napuścić sobie wody do zlewu i zamknąć korek – to wystarczy aby się sprawnie ogolić. Wodę do płukania zębów nabierz do kubka – kolejna oszczędność. Przyznaj, że to nie jest trudne, ale ile wody i złotówek zaoszczędzisz 🙂

7. Pomyśl o wymianie baterii na jednouchwytową

Takie baterie kosztują już od 50 złotych, mają gwarancję o pozwalają szybko ustawić odpowiednią temperaturę i strumień wody. Co ważne – pozwalają też szybko zamknąć kran – jednym ruchem.

8. Śmieci wyrzucaj do kosza, a nie do toalety.

Za każdy razem jak wrzucisz jakiś paproch zwykle spłukujesz sedes – a to już kosztuje. Lepiej korzystać z kosza na odpadki i częściej wynosić śmieci. Trochę ruchu to samo zdrowie.

Przeczytaj także jakże jak oszczędzać budując dom: Tani dom

 

Oszczędzanie wody w kuchni

Drugie miejsce w domu, gdzie leją się litry wody jest kuchnia. Zobaczmy co tu można zrobić aby płacić mniej.

9. Jeśli zmywasz naczynia ręcznie w jednej komorze myj, w drugiej płucz naczynia.

Możesz też spłukiwać małym strumieniem. Najgorszym rozwiązaniem jest mycie pod bieżącą wodą.

Jeśli korzystasz ze zmywarki pamiętaj aby ją uruchomić mając ja napełnioną. Nie uruchamiaj urządzenia dla kilku talerzy. Korzystaj także z programu oszczędnego w zmywarce – w ten sposób zmniejszysz zużycie prądu i wody.

10. Do rozmrażania używaj lodówki, a nie garnka z zimną wodą.

Dzięki temu oszczędzisz wodę i prąd, a agregat lodówki będzie miał chwilę wytchnienia.

 

Oszczędzanie wody w ogrodzie

Jeśli ktoś ma ogród to tu mam kilka porad które można idealnie zastosować właśnie przy pielęgnacji swojego zielonego podwórka. Ogród to miejsce gdzie woda może lać się strumieniami – a to zraszacz, a to cieknący wąż, a to jeszcze mycie schodów. Jest gdzie oszczędzać. Te porady mogą być przydatne także dla właścicieli balkonów obsadzonych kwiatami. A więc do dzieła:

11. Nie przesadzaj z podlewaniem trawnika – wystarczy jedno podlewanie na 5 dni.

Po drugie pamiętaj aby podlewać wczesnym rankiem lub wieczorem. Jeśli podlejesz trawnik latem w ciągu dnia to większość tej wody wyparuje, a wraz z wodą – Twoje pieniądze.

12. W ogrodzie warto korzystać z kory do obsypywania roślin.

W ten sposób zatrzymasz wilgoć w ziemi oraz ograniczysz przyrastanie chwastów. W rezultacie oszczędzasz wodę (nie musisz tak często podlewać) oraz własną pracę (nie musisz pielić).

Planuj uprawy w ogrodzie. Rośliny cieniolubne sadzaj pod większymi okazami. Rośliny o podobnym zapotrzebowaniu na wodę posadź w jednym miejscu.

A Ty co myślisz o tych pomysłach? Warto jeszcze coś dodać? Zostaw swój komentarz!

Udostępnij ten wpis znajomym:

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *