Koszt budowy domu

koszt budowy domu

Jeśli ktoś rozważa budowę domu, to pytanie ile kosztuje budowa domu jest najważniejsze. Wiem, że wiele osób chciałoby uzyskać prostą odpowiedź na pytanie „ile kosztuje budowa domu?”. Konkretna kwota i wszystko jasne. Niestety nie jest to takie proste i ustalenie tego wymaga trochę pracy. Na pocieszenie mogę powiedzieć jednak, że wysiłek się opłaca. Przykładowo, jeśli potraktujemy serio naszą inwestycję i uzyskamy rzetelny ślepy kosztorys, to wystarczy tylko przesłać go hurtowniom materiałów budowlanych, które przygotują wyceny. Jeśli w ten sposób oszczędzimy na koszcie budowy stanu surowego zamkniętego np. 5% to chyba zgodzimy się, że warto. Ale po kolei. Zacznijmy od metody szacunkowego określenia kosztów budowy domu.

Przybliżony koszt budowy domu

Aby określić przybliżony koszy budowy możemy skorzystać z szacunkowych widełek cen. Stan surowy zamknięty jest wyceniany w granicach 1300 – 1700 zł. Przy znaczących oszczędnościach i prostej konstrukcji cena może obniżyć się nawet do 900 zł za metr kwadratowy. Kolejny etap to stan deweloperski. Szacunkowa wycena wynosi około 800 zł za metr kwadratowy. W ramach tego etapu wykonywane jest ocieplenie z elewacją, instalacje wewnętrzne oraz tynki i wylewki. Łącznie, koszt budowy domu do stanu „pod klucz” jest szacowany na około 3000 zł. Takie szacunki trzeba traktować bardzo ostrożnie, wyłącznie jako przybliżony szacunek. Przykładowo kocioł gazowy, który ma zapewnić ciepłą wodę i centralne ogrzewanie może kosztować od prawie 3 000 do ponad 10 000 zł. Podobnie jest w innych przypadkach – można znaleźć materiały w różnych cenach i oczywiście o różnych parametrach. Są to więc jednak bardzo ogólne szacunki.

 

Jak ustalić ile dokładnie kosztuje wybudowanie domu?

Najlepszy sposób aby dowiedzieć się ile będzie kosztował Twój dom, to przygotowanie ślepego kosztorysu. Taki kosztorys zawiera spis materiałów i prac, ale nie zawiera cen. Ślepy kosztorys jest natomiast wykorzystywany jako podstawa do wyceny. Jeśli jesteś inwestorem to możesz wysłać taki kosztorys do hurtowni, które wycenią poszczególne pozycje. Mając komplet wypełnionych kosztorysów możesz wybrać w jakiej cenie chcesz zbudować swój dom 🙂

Tak naprawdę, nie jest przecież istotne ile kosztuje budowa domu, tylko czy jest możliwe zbudowanie domu zakładając, że mamy ograniczony budżet. W praktyce zwykle jest tak, że im taniej tym lepiej – oczywiście przy zachowaniu zadowalającej jakości.

 

Co ma wpływ na koszt budowy domu?

Znamy już sposoby na ustalenie ceny domu. Kluczowe znaczenie mają jednak decyzje jakie podejmiemy przed samą budową domu. Są pewne elementy w budowie domu, które najbardziej rzutują na finalny koszt. Poniżej przedstawiam przegląd takich zagadnień – warto je przemyśleć, bo odpowiednie podejście pozwoli nam zrobić spore oszczędności.

 

Projekt domu

Jeśli chcemy obniżyć kosztu budowy, to przede wszystkim potrzebny będzie nam prosty projekt domu. Prosty – czyli na planie kwadratu lub prostokąta, bez balkonów, wykuszy i skomplikowanej bryły. Obrazowo rzecz ujmując, najtańsze są zwykle domy, które kształtem bryły przypominają stodołę. Nie jest to żaden powód do wstydu, bo jeśli wyjdziemy z założenia, że nie zależny nam na budowie pałacu, to w praktyce najważniejsza jest funkcjonalność i duża powierzchnia użytkowa. Zdarza się, że dom jest droższy, ale ma mniejszą powierzchnię użytkową – czyli jest mniejszy. Tak się zdarza, gdy za dużo środków zostaje przeznaczonych na wygląd budynku, zamiast na funkcjonalność. Warto więc wybierając projekt dobrze się zastanowić i zacząć od ustalenia własnych priorytetów. Jeśli ktoś chce mieć duży, wygodny dom i stosunkowo niedrogo – to jest to do zrobienia, ale tzreba wiedzieć, że oznacza to rezygnację miedzy innymi właśnie ze skomplikowanej bryły budynku.

System budowy

Mamy dwa główne systemy budowy – zlecony „pod klucz” oraz gospodarczy. Ten pierwszy polega na tym, że firma budowlana wybuduje nam dom od samego początku do wprowadzenia. Jest to bardzo wygodna metoda budowy, bo nic nas nie interesuje. Po prostu po kilku miesiącach dostaniemy komplet dokumentów od dewelopera i możemy się wprowadzać. Niestety jednak za wygodę się płaci.  Zwykle tańszy jest system gospodarczy, w którym to inwestor organizuje cały proces budowy. Trzeba więc znaleźć hurtownię, zorganizować dostawy materiałów, następnie wyznaczyć zadania ekipom budowlanym i dopilnować ich realizacji. Niestety to wszystko zajmuje dużo czasu (i nerwów), ale pozwala uzyskać duże oszczędności – nawet rzędu 10 – 20%. Wszystko zależy od tego jakich dostawców materiałów i jakie ekipy uda się znaleźć, ale oszczędności mogą być spore.

Aktualny poziom cen

Bardzo duży wpływ na to ile będzie kosztować budowa Twojego domu ma aktualny poziom cen. W czasie boomu budowlanego ceny materiałów budowlanych mogą wzrosnąć w zależności od lokalizacji nawet o 50%. Jeszcze większe wzrosty mogą dotyczyć cen robocizny. Budowa w czasie boomu potrafi być trudniejsza i bardziej kosztowna, jednak bez względu na to kiedy budujemy warto poświęcić dużo czasu na znalezienie dobrych dostawców materiałów i dobrych wykonawców.

Lokalizacja budowy

Lokalizacja ma duży wpływ na poziom cen – to jest trochę kontynuacja punktu wcześniejszego. Inwestycje prowadzone w pobliżu większych miast będą zwykle droższe. Możemy się częściowo przed tym obronić wyszukując dostawców i ekipy z dalszych regionów. Często możliwa jest dostawa w dowolne miejsce całej ciężarówki z materiałami z hurtowni lub nawet z fabryki. Jeśli więc znajdziemy dystrybutora z atrakcyjną ofertą możemy uzyskać duże oszczędności. Podobnie wygląda sprawa z ekipami budowlanymi. Nie ma zwykle problemu aby do większych prac pozyskać ekipę nawet z drugiego końca Polski.

Kształt i pokrycie dachu

Powszechnie przyjmuje się koszt dachu ma duży wpływ wysokość kosztów budowy. Co więcej, zwykle dach razem z pokryciem wykonuje wynajęta ekipa – nie wiele osób bez doświadczenia czuje się na siłach podjąć konstrukcji więźby oraz położenia pokrycia. Najprostszy jest dach dwuspadowy kryty blachą – np. blachodachówką. Dachy skomplikowane – wielopłaszczyznowe, kopertowe, z lukarnami będą droższe.

Piwnica

Budowa piwnicy znacząco podnosi koszt budowy domu – według niektórych szacunków piwnica może stanowić 30% kosztów wybudowania domu. Wysoki koszt budowy piwnicy wynika z konieczności zrobienia głębokiego wykopu, ale przede wszystkim z konieczności zabezpieczenia ścian i podłogi piwnicy przed wodą gruntową. Jeśli zabezpieczenie będzie nie wystarczające woda będzie zalewać piwnicę. Jeśli zależy Tobie na obniżeniu kosztu budowy domu – zrezygnuj z podpiwniczenia.

 

Koszty budowy domu to temat rzeka, szczególnie, że każdy dom jest inny. Na samym początku mogą się przydać szacunki kosztów, ale później niezbędny będzie dobry kosztorys i wyceny pozyskane z rynku. Stale warto pamiętać o różnych wskazówkach na to, jak ograniczać wydatki. Jeśli masz jakieś uwagi lub chciałbyś zaproponować inny element kosztotwórczy w procesie budowy domu, to daj znać w komentarzach 🙂

Udostępnij ten wpis znajomym:

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *