Koszty utrzymania domu jednorodzinnego

W tym artykule chcę podsumować koszty utrzymania domu w ubiegłym roku. Są to koszty dotyczące utrzymania nieruchomości i głównie dotyczą mediów. Informacje te mogą być szczególne przydatne dla osób które rozważają budowę domu, ale nie wiedzą jak wyglądają praktyczne koszty użytkowania.

Jak wygląda dom?

Zdjęcie znajdziesz powyżej. To stan z grudnia 2013 r.

Przechodząc do szczegółów zacznijmy od opisu domu. Podstawowe parametry domu mają duże znaczenie dla określenia wysokości kosztów utrzymania.

– dom znajduje się w Brwinowie w sąsiedztwie podobnych domów, był budowany w okresie czerwiec – grudzień 2013

– jest to dom przygotowany według projektu indywidualnego, ma 133 metry kwadratowe powierzchni użytkowej

– po wymiarach zewnętrznych ma w obrysie 90 metrów kwadratowych

– dom jest piętrowy z nieużytkowym strychem/poddaszem

– ocieplenie: na ścianach 15 cm styropianu, 10 cm styropianu na podłodze oraz 30 cm wełny na stropie nad pierwszym piętrem

– dom jest ogrzewany kotłem gazowym kondensacyjnym oraz kominkiem

– czego brakuje: w domu nie ma parapetów wewnętrznych, są słabe drzwi zewnętrzne – są to elementy które podnoszą nieco koszty ogrzewania.

Przejdźmy do konkretów. Poniżej podaję roczne koszty utrzymania domu w okresie 1 stycznia 2014 – 31 grudnia 2014 r.

  • Zużycie gazu wyniosło 697 metrów sześciennych, co dało koszt 1364 złote
  • Zużycie wody: 88 metrów sześciennych wody czyli 633 złote
  • Drewno – 2 skrzyniopalety połupanego przesuszonego grabu, łącznie 3 metry sześcienne, cena: 820 zł
  • Prąd – 1200 złotych
  • Internet + TV – 720 złotych
  • Śmieci – 220 złotych
  • Podatek od nieruchomości – 550 złotych (w tym działka 11 arów)

Suma: 5 507 złotych

Miesięcznie: 459 złotych

Komentarze:

– Zużycie gazu obejmuje ogrzewanie, grzanie ciepłej wody użytkowej oraz korzystanie z kuchenki gazowej w kuchni

– temperatura na dole to 19 stopni, jeśli palimy w kominku to temperatura wzrasta do 22 stopni, na górze jest stała temperatura 19,5 stopnia

– był to pierwszy rok mieszkania w domu więc cały czas jeszcze wychodzi z niego woda budowlana, co obniża temperaturę odczuwalną.

 

Ocena kosztów utrzymania domu

Ja jestem bardzo zadowolony z ubiegłorocznych kosztów utrzymania domu. Porównując to do kosztów utrzymania małego mieszkania w Warszawie (28 metrów kwadratowych), to sam czynsz i fundusz remontowy wynosił 380 złotych. Oczywiście można powiedzieć, że należałoby doliczyć koszt funduszu remontowego do kosztów utrzymania domu, ale chwilowo nie mam pomysłu jak to zrobić więc sobie odpuszczę tę pozycję. Bardziej dolegliwe finansowo mogą być małe awarie takie jak cieknący zlew ale takie przypadki nigdy nie są objęte funduszem remontowym i naprawiać je trzeba z własnej kieszeni.

Największą pozycję w kosztach utrzymania domu zajmuje ogrzewanie, czyli koszt gazu i drewna. W moim wypadku wyszło 2 184 złote. Odnośnie kosztów ogrzewania trzeba jeszcze wskazać, że ostatnie zimy nie są zbyt mroźne i ma to bardzo pozytywny wpływ na wysokość kosztów ogrzewania J. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli temperatury nie będą tak łaskawe to i koszty wzrosną.

Drugą istotną kwotą są koszty prądu – 1 200 złotych. Koszt energii elektrycznej uważam za dosyć spory i trzeba będzie się zastanowić jak go obniżyć.

 

Jak udało się osiągnąć taki rezultat?

Podsumowując analizę jestem bardzo zadowolony z kosztów ogrzewania, ale już nieco mniej z wydatków na prąd. Faktem jest, że muszę przejrzeć oświetlenie – to może być dobry obszar do przeprowadzenia optymalizacji.

Na koszty ogrzewania miało wpływ kilka czynników (jak sądzę). Po pierwsze dom jest zwarty i ma formę sześcianu. Dzięki temu łatwiej jest go nagrzać i ma korzystny stosunek powierzchni zewnętrznych do powierzchni użytkowej. Druga ważna rzecz to orientacja większości okien na południe. Co prawda niewiele mniej okien jest zorientowanych na północ, ale południowe słońce potrafi podnieść temperaturę w domu o 1 – 2 stopnie.

Oczywiście ważne jest ocieplenie. Uważam, że 15 cm styropianu dobrej marki to standard. Tu koszt wykonania dobrej izolacji jest naprawdę sensowny i ładnie się zwraca. Widać to choćby w sytuacji gdy temperatura zewnętrzna szybko się obniża a w domu temperatura jest stała, nawet jeśli kocioł nie pracuje i kaloryfery są zimne. Tu daje też o sobie znać akumulacyjność budynku, na którą wpływa zwarta bryła domu. Wreszcie istotnym elementem jest kocioł, który ogrzewa dom. U mnie jest zainstalowany kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem. Zgodnie ze specyfikacją techniczną ma osiągać sprawność około 105%. Zasadniczo kocioł kondensacyjny pozwala odzyskać ciepło ze spalin stąd ta sprawność wynosząca ponad 100%. W praktyce jest tak, że gdy teraz średnia dobowa temperatura zewnętrzna wynosi około 1 stopnia, to zużycie dobowe wynosi 3 metry sześcienne gazu, co zawiera koszt CO, CWU i gotowanie. Jeśli temperatura spada do średniej około -5 to zużycie wynosi około 6 metrów gazu.

Uważam, że te elementy mają największy wpływ na otrzymanie kosztów ogrzewania na akceptowalnym poziomie. Warto na nie zwracać uwagę, bo zwykle ogrzewanie jest największą pozycją kosztową.

Mam nadzieję, że powyższe sprawozdanie z kosztów utrzymania domu będzie przydatne, szczególnie dla osób które planują budowę domu i zastanawiają się kosztami bieżącego użytkowania.

Podziel się ze znajomymi tym wpisem i polub na FB – to świetnie motywuje do dalszej pracy nad blogiem 🙂

Udostępnij ten wpis znajomym:

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *