Tani dom – jak zbudować?

tani dom

Wiele osób marzy, myśli, planuje budowę domu. Własny dom budzi wiele pozytywnych skojarzeń i może być czymś w rodzaju „dzieła całego życia”. Mówi się nawet przecież, że prawdziwy mężczyzna powinien spłodzić syna, zbudować dom i zasadzić drzewo. Budowa domu jest więc zadaniem ambitnym, a skoro tak, to i niełatwym. Trudność budowy domu może polegać na braku odpowiedniej wiedzy lub umiejętności, ale kluczowym problemem są zwykle pieniądze.

Po prostu boimy się, że mamy za mało pieniędzy i w rezultacie nie uda nam się w zaplanowanym czasie wprowadzić do nowego domu. Może się to wydawać przewrotne, ale taki strach uważam za bardzo dobry i potrzebny. Jeśli przecenimy swoje możliwości możemy utknąć na lata z nieskończonym domem. Co gorsza jeśli kupiliśmy drogą działkę i drogo budowaliśmy to nie uda nam się korzystnie odzyskać włożonych pieniędzy i możemy być zmuszeni do sprzedaży domu ze stratą. Sytuacja może wyglądać jeszcze gorzej jeśli finansujemy się kredytem. Krótko mówiąc, trzeba być świadomym trudności i ryzyk, jakie wiążą się z budową domu.

 

Najprostszą odpowiedzią na mały budżet jest tani dom. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Oczywiście nie uda nam się tutaj stworzyć kompendium jak zbudować tani dom, ale chciałbym omówić najważniejsze kwestie, o które trzeba zadbać. Każda z nich to temat na szczegółowe kolejne wpisy, które na pewno pojawią się na DOMOKONKRET.pl.

A więc zaczynajmy.

Po pierwsze działka. Przyjmuje się, że działka pod budowę domu powinna mieć około 1000 metrów kwadratowych czyli 10 arów. Ceny działek budowlanych w okolicach miast wahają się w obrębie Polski od 100 złotych za metr do 300 w przypadku działek pod Warszawą. Przejdźmy jednak do konkretów. Jeśli wybieramy konkretną działkę oczywiście warto szukać działki taniej. Na pierwszy rzut oka najtańsze będą działki oddalone od zabudowań. Jest to jednak często tylko pozorna oszczędność, bo trzeba jednak pamiętać o wyższych kosztach doprowadzenia mediów, konieczności budowy prywatnej drogi, uwzględnić też brak odśnieżania takiej drogi, a idąc dalej konieczność kupna samochodu z wyższym zawieszeniem. Jeśli zsumujemy te dodatkowe inwestycje to może się okazać, że przewyższą one wartość oszczędności płynącej z kupna taniej działki, choć oczywiście w konkretnym przypadku może być inaczej – to trzeba dokładnie przeliczyć. Czy można w inny sposób szukać taniej działki? Ja proponowałbym rozważyć działki o nieregularnych kształtach lub działki wąskie, ale położone bliżej mediów, szkół i komunikacji zbiorowej. Sumując wszystkie koszty związane z budową domu to koszt działki może być jednostkowo kosztem największym, ale zwykle działka jest najważniejsza. Dom można inaczej zaprojektować, przebudować, a często wiele problemów zniweluje inna aranżacja. Działki natomiast nie zmienimy. Jeśli dużą część czasu przeznaczymy na dojazdy -np. 1,5 godziny w jedną stronę (czyli 3 godziny dziennie), do tego doliczymy konieczność odwożenia dzieci do szkoły to będziemy na prostej drodze aby nasz nowy dom znienawidzić i zacząć szukać mieszkania w mieście 😉 Krótko mówiąc, lepiej jest gdy działka jest bardziej inwestycją niż miejscem do szukania doraźnych i krótkookresowych oszczędności.

2. Mały dom

Jeśli planujemy budowę domu i wybieramy projekt to warto się dobrze zastanowić nad swoimi potrzebami. Oczywiście wygodnie jest mieć duże sypialnie, przestronny salon czy wielką kuchnię, tylko za każdy z tych elementów trzeba zapłacić. Żeby było ciekawiej, duża część kosztów ukryta jest w materiałach wykończeniowych, o których się nie myśli na początku budowy. Łatwo jest więc o nadmierny optymizm, który jak będziemy mieli pecha może się źle skończyć. Przyjmuje się, że minimalna ale rozsądna powierzchnia domu z trzema sypialniami, kuchnią i salonem to około 120 metrów. Można taką liczbę przyjąć jako punkt wstępny do planowania własnego domu. Im bliżej tej liczby uda się pozostać, tym większe szanse na tani dom.

3. Prosta bryła budynku

Tani dom to dom prosty w budowie. Jeśli zależy nam na ograniczeniu kosztów to wybierzmy dom który w obrysie jest zbliżony do kwadratu lub prostokąta. Unikniemy w ten sposób skomplikowanego dachu kopertowego. Podobnie lepiej jest zrezygnować z balkonów, wykuszy i lukarn. Z własnego doświadczenia wiem, że to co jest proste w budowie jest też proste w eksploatacji i w naprawie. Jeśli jest proste, to i tanie – ale to już było na początku.

4. Planuj każdy wydatek

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy przygotuj kosztorys inwestorski. Polega on na tym, że w oparciu o projekt budowlany specjalista przeliczy ilość potrzebnych różnych materiałów budowlanych np. ilość ton stali lub pustaków. Taki kosztorys może zawierać same nazwy pozycji – bez kwot. Nazywany jest wtedy kosztorysem ślepym. Mając jednak taki kosztorys możemy go wysłać do hurtowni budowlanych. Dzięki temu będziemy mieli porównanie cen i łatwiej będzie wybrać głównego dostawcę materiałów na naszą budowę. Łatwiej będzie także kontrolować zużycie materiałów przez ekipy budowlane.

A co zrobić jeśli w trakcie budowy zacznie nam brakować pieniędzy? Jedno z rozwiązań to próba ukończenia prac w części domu, tak aby udało się zamieszkać. Na przykład najlepiej jest się skupić na łazience, kuchni i jednym większym pomieszczeniu. To są niezbędne elementy, aby zacząć prowadzić życie w nowym domu. Nie jest to rozwiązanie idealne i wymaga poświeceń, ale wydaje mi się, że jedno z lepszych.

Są też takie obszary, w których warto zamiast oszczędzać – właśnie dołożyć pieniędzy, po to aby w dłuższej perspektywie uzyskać oszczędność. Są to już jednak rozważania na kolejny artykuł.

Udostępnij ten wpis znajomym:

Podobne wpisy:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *